Ha állandó derékfájással vagy ízületi problémákkal küzdünk, természetes, hogy szeretnénk minél többet megtudni a panaszaink okáról, és egy olyan megbízható gyógytornászt találni, aki ezek hatékony kezelésében segíteni tud. Az internet egy zajos hely, így úgy döntöttünk, hogy egy csokorba szedjük azokat a blog posztjainkat, amelyek kiindulásként szolgálhatnak több gyakori probléma megértésében, illetve a megfelelő terápia megtalálásában.

Manuálterápia: nem egyenlő a masszázzsal

Ahogy a neve is sugallja, a manuálterápia magába foglal minden olyan technikát, amely során a terapeuta a kezével végez valamilyen struktúrán kezelést terápiás céllal. Azonban nem minden kézzel végzett módszer számít manuálterápiának. Ilyen például a masszázs is, amely ugyan hasonlít a manuálterápiához, mégis két fontos dologban eltér tőle.

Mi is az a manuálterápia?” című blog bejegyzésünkben megmutatjuk, mi ez a 2 fontos eltérés a masszázs és a manuálterápia között, illetve arra is választ adunk, hogy hogyan illeszkedik a manuálterápia az átfogó kezelésbe.

Mi az a fascia és hogyan kezelhetőek a problémái?

Napjainkban gyakran hallhatunk a fasciarendszer panaszairól, de arról kevés szó esik, hogy mi is az a fascia pontosan. Ennek az egész testünket behálózó, számos különböző szervrendszerrel kapcsolatban lévő kötőszöveti rendszernek a kezelése különleges szakértelmet igényel — rendelőnkben mi a Luigi Stecco által kifejlesztett Fascia Manipulációs módszert alkalmazzuk, amely során nagy hangsúlyt fektetünk a múltbéli traumákra, nehezen gyógyuló vagy régóta nem megfelelően működő területekre.

Ha szeretnél többet megtudni a fasicáról és annak gyakori problémáiról, ajánljuk figyelmedbe “Mi is az a fascia és hogyan kezelhetők a problémái?” c. bejegyzésünket.

Gerincferdülés esetén elengedhetetlen a gyógytorna

A gerincferdülésnek között megkülönböztetünk funkcionális, illetve strukturális változatokat. Előbbi nem jár csontos elváltozással, kialakulásának okát pedig ismerjük (pl. végtaghossz különbség, izomgyengeség, stb.). Az utóbbi esetében viszont csontos elváltozásról is beszélhetünk, a probléma kialakulásának okát pedig nem ismerjük pontosan. (Lehet például, hogy a gerinc fejlődése során valamilyen okból kifolyólag egy vagy több csigolya a normálistól eltérően növekszik.)

Bármelyik esetről is legyen szó, a gyógytorna elengedhetetlen a javulás érdekében, még akkor is, ha a műtéti beavatkozás elkerülhetetlen. Ennek okát (is) kifejtjük “Terápiás módszerek a gerincferdülés kezelésére” c. blog posztunkban, ahol mélyebben beleássuk magunkat a gerincferdülés kezelésébe. 

A porckorong problémák rossz sajtója

A porckorong (vagy discus) egy ízületi alkotó, amely csak a csigolyák közt és az állkapocs ízületben található. Kollagén és víz alkotja, feladatai közé pedig a különböző irányokból érkező terhelés elnyelése és a csigolyák közötti mozgások szabadságfokának növelése tartozik. 

A Therapy4u rendelőjében a “Miért jöttél el hozzánk?” kérdésre gyakran a “porckorongsérvem van” választ kapjuk, amitől sokan félnek, hiszen a porckorong problémáknak igen rossz a híre van annak ellenére, hogy mindenkivel előfordulhat, statisztikailag szinte mindenkivel elő is fordul, és gyakorlatilag egy teljesen normális folyamat kellemetlen következménye. De miért is van ez és hogyan kezeljük? “A porckorongsérv tünetei és kezelése” című írásunkból kiderül!

Ezekre figyelj, ha új sportot választasz magadnak!

Az új beköszöntével sokan hoznak a mozgással, sporttal kapcsolatos fogadalmakat, amelyeknek minden gyógytornász örül. Az új mozgásforma kiválasztása viszont lehet, hogy legalább annyira nehéznek bizonyul, mint hosszú távon tartani magunkat az elhatározáshoz. Hogy ez sikerüljön, “Hogyan válasszunk sportot?” című bejegyzésünkben kifejezetten olyan tanácsokat osztunk meg, amelyek gyógytornász szempontból segíthetik az eredményes és hosszan tartó elköteleződést a mozgás mellett.
Ha további kérdéseid vannak, vagy szeretnél jobban utánajárni a problémád lehetséges okainak, jelentkezz be hozzánk egy állapotfelmérésre!