Ha a hétköznapokban a gerincferdülésről beszélünk, gyakran egyből az ülő életmód okozta problémák jutnak eszünkbe, melyek a kisiskolásoktól kezdve az irodai dolgozókig sokakat érinthetnek. Azonban gyógytornászként sokszor találkozunk strukturális, azaz csontos elváltozással járó gerincferdüléssel is, amely még inkább megnehezítheti a páciens mindennapjait. Ebben a bejegyzésben azokat a terápiás módszereket mutatjuk be, amelyeket a gerincferdüléssel küzdő betegeinknek kezelése során rendelőnkben alkalmazunk. Olvass tovább, és ismerd meg őket részletesen!

A gerincferdülés két fajtája

Kezdjük az alapoknál! A gerincferdülésnek két fajtáját különböztetjük meg: 

  • funkcionális gerincferdülés
  • strukturális gerincferdülés 

A funkcionális gerincferdülés nem jár csontos elváltozással, kialakulásának oka pedig ismert: okozhatja végtaghossz különbség, az izomegyensúly felborulása vagy izomgyengeség. Ez a típus általában egy síkban jelenik meg, oldalirányú eltéréssel. 

Ezzel szemben a strukturális gerincferdülés, ahogy a neve is sugallja, csontos elváltozással jár. Kialakulásának oka tisztázatlan, lehet például, hogy a gerinc fejlődése során valamilyen okból kifolyólag egy vagy több csigolya a normálistól eltérően növekszik, melynek eredményeképpen ék alakú vagy összenőtt csigolyák alakulhatnak ki. A gerincferdülés ezen fajtájánál mindhárom síkban láthatunk eltérést: az oldal irányú tengelyeltérés a gerinc hossztengelye körüli csavarodásával és a normál gerincgörbületek (általában) csökkenésével egészül ki. Az elváltozás mértéke lehet elhanyagolható, azonban kialakulhat olyan mértékű tengelyeltérés is, ami jelentősen befolyásolja az életminőséget és csak műtéti úton korrigálható. Az állapotromlás sok tényezőtől függ, általában minél korábban jelentkezik a probléma, annál nagyobb eltérésre lehet számítani a növekedés befejeződéséig. 

Miért elengedhetetlen a gyógytorna gerincferdülés esetén?

Mindkét gerincferdülés típusnál elsődleges fontosságú a megfelelő gyógytorna program.

Ha funkcionális gerincferdülést kezelünk, és már sikerült azonosítani a kiváltó okot, célzott törzsizom erősítéssel nagyon jó eredményeket tudunk elérni (a végtaghossz korrigálásával kiegészítve, ha szükséges). Ez azért lehetséges, mert funkcionális gerincferdülés esetén elsődlegesen az izomműködés tartja fenn az eltérést (és a korrekciót is).

Ha strukturális, tehát csontos elváltozással járó gerincferdüléssel állunk szemben, minél előbb elkezdődik a terápia, annál több idő telik el a gerinc fejlődésének befejeződéséig, és így jobbak az esélyek a javulásra. Tehát minél fiatalabb a páciens, annál jobban tud alkalmazkodni minden érintett szövet a korrigált helyzetben lévő gerinchez, majd ahhoz idomulva tovább fejlődni. 

Ha elkerülhetetlenné válik a műtét, akkor is fontos a folyamatos gyógytorna, mert minél kisebb eltérést kell korrigálni a műtéttel, annál jobbak a műtét esélyei, illetve az izmok felkészültsége is más lesz a rehabilitáció során. Fontos kiemelni, hogy ez esetben is az izmok erősítése az elsődleges feladatunk, azonban itt az izomegyensúly tökéletes kialakítása nem elérhető. 

A gerincferdülés kezelésének módszerei

A gerincferdülés kezelésekor a legfontosabb cél, hogy kialakítsuk a görbület korrigálásának képességét. Ehhez rendelőnkben két módszert használunk, melyeket a következőkben részletesen bemutatunk.

SEAS (Scientific Exercises Approach to Scoliosis)

Az első módszer a SEAS terápia, ami a páciens képességéhez igazodó, külső eszközös segítség nélkül is megvalósítható korrekciós tréning a gerinc kóros görbületeinek kiegyenlítése érdekében. A folyamat statikus és dinamikus gyakorlatokkal kombinálva, a terapeuta döntése alapján zajlik, hiszen nem előre meghatározott, kötelező gyakorlatsorokról van szó, hanem az egyéni görbület sajátosságához mérten, az egyén képességeihez igazított speciális feladatokról, amiket valós élethelyzetekhez (pl. irodában ülés, autóvezetés, zongorázás), a mindennapokban használt mozgásmintákhoz adaptálunk. 

A SEAS módszer alapja az ÖNKORREKCIÓ, azaz a korrigált testtartás kialakítása, melyet más módszerekkel ellentétben nem passzívan, eszközök segítségével kialakított erő alkalmazásával hozunk létre, hanem — szabályok betartása mellett — saját izomzat aktiválásával alakítunk ki. A megtanult beállítás után a stabilizálást a nehezített korrekciós helyzet megtartásával érjük el. Mivel hétköznapokban általában függőleges testhelyzetben vagyunk (ülés, állás, járás, futás), a beállítás is ebben a helyzetben kerül begyakorlásra. A továbbiakban a páciens képességeihez igazított mozgássorokat tanít be a gyógytornász. 

A SEAS terápia menete:

Az első szakaszban először betanítjuk a megfelelő önkorrekcót. Ez ülve, stabil felszínen történik, kiiktatva ezáltal az alsó végtag esetleges lábhossz különbségét. A beállítást 3 síkban, a főgörbületre koncentrálva hozzuk létre, törekedve a legoptimálisabb korrekció kialakítására. 

A második szakaszban a korrekciós tartás reflexessé tétele a feladatunk. Ehhez a gyógytornász előzetes célzott vizsgálatokat végez, amelyek alapján személyre szabott ingerekkel teszi próbára a páciens korrekciós képességét. Ha a páciens már meg tudja tartani az önkorrekciót, és a gyógytornász által adott kizökkentő ingerekre sem veszti el a beállítást, akkor jó úton haladunk. Ezen a ponton elkezdhető a gyakorlat fejlesztése dinamikus és instabil helyzetek alkalmazásával, statikus és dinamikus gyakorlatok váltogatásával, illetve egy nehezített mozgássor kialakításával. A következő cél a korrigált testtartás mindennapi helyzetekben való alkalmazása, valamint azon izmok erősítése, amelyek a gerinc kiegyenesedésének megtartásában vesznek részt. Ennek érdekében a betanult önkorrekciós testtartás megtartásával, fokozatosan nehezített helyzetekben történő KIHÍVÁS elé állítjuk a beteget, és így kísérjük tovább a gyógyulás útján.

Schroth terápia

A másik rendelőnkben használt terápiás módszer a Schroth terápia, amelyben a gyógytorna program otthoni gyakorlatokkal és a szükséges mobilizációs technikákkal egészül ki. 

A terápia célja, hogy proaktív gerinc korrekciókkal, illetve poszturális (egyszerűbben: tartásbeli) tréninggel járuljon hozzá az állapotromlás elkerüléséhez vagy lassításához. Ezen túl döntéshozatali folyamatot támogató információkkal és otthoni edzésprogrammal szolgál, továbbá támogatást nyújt az önsegítéshez és a fájdalom megelőzéséhez, kezeléséhez.

Érdekesség, hogy a koncepciót Katharina Schroth német gyógytornász a saját gerincferdülésén kísérletezve alkotta meg. Lényege, hogy a testet “blokkokra” osztja, így járul hozzá a scoliotikus (más néven gerincferdüléses) változások kompenzációs mechanizmusának megértéséhez. Ez az osztályozási rendszer több szempontból is hasznos: egyrészt meghatározza a főbb fontos blokkok (fő görbületek) oldalirányú eltérésének és forgásának irányát, valamint a standard terápiás terv egyértelmű irányát is.

A módszer hangsúlyozza az egész nap folyamán kivitelezett tartási korrekciók fontosságát. Ugyanakkor a program fő előnye abban rejlik, hogy a szokásos napi tevékenységekre alkalmazza a test aszimmetrikus terhelésének megváltoztatását a probléma előrehaladása és a fájdalom csökkentése érdekében. Így végeredményben kevesebb időt kell a kifejezett torna gyakorlatokra fordítani és több idő marad a szabadidős és egyéb tevékenységekre, mert a terápia gyakorlatai kiegészülnek a mindennapi élet tevékenységeiben használandó poszturális korrekciókkal, így pihenő, ülő vagy álló helyzetben összpontosíthatunk a tartás korrigálására.

Látható, hogy mint sok mozgásszervi problémánál, gerincferdülés esetében is rendkívül fontos a terápia személyre szabása. Ha te is gerincferdüléssel küzdesz, de még nem találtad meg a megfelelő szakembert és terápiát, jelentkezz be hozzánk állapotfelmérésre, hogy közösen összeállíthassuk a számodra megfelelő gyógytorna programot!

Időpontfoglalás: https://therapy4u.hu/idopontfoglalas/