Egyre gyakrabban találkozunk ezzel a kérdéssel a rendelőben, mivel egyre több orvos és edző ismeri ezt a kezelési fajtát és küldi hozzánk a pácienseit. De mi is ez a módszer? Ahogy a neve is sugallja, a manuálterápia magába foglal minden olyan technikát, amely során a terapeuta a kezével végez valamilyen struktúrán kezelést terápiás céllal. Ez a kezelt képlettől függetlenül (pl. ízület, lágyrész, belső szerv, idegszövet) manuálterápiának számít, ha úgy nevezett “hands-on” vagy kézzel végzett technikákat alkalmazunk. Nézzük, mi mindent érdemes még tudni róla!
Ki végezhet manuálterápiát?
A hatályban lévő magyar jogszabályok szerint csak orvos vagy gyógytornász lehet manuálterapeuta. Mivel egy, a diploma megszerzése után elvégezhető továbbképzésről van szó, nem minden orvos vagy gyógytornász jártas manuálterápiás módszerben.
A megkülönböztetés azért fontos, mert egy teljesen más tudás-, és eszköztárra van szüksége egy orvosnak vagy gyógytornásznak, aki manuálterapeuta is, mint annak aki nem: a különböző fogás típusok elsajátítása, a kezelések felépítése, a tapintás érzékenységének fejlesztése és a klinikai okfejtés mind olyan készség, amit pluszban tanulunk az eredeti szakmához képest, és így kombináljuk a kettőt.
A masszázs is egyfajta manuálterápia?
Alapvetően a masszázs is eleget tesz a fent leírt fogalomnak, és gyógytornászként a kompetenciák közé tartozik a különböző masszázs fogások ismerete, illetve a kezelés menete. Továbbá a lágyrész manuálterápiás fogások jó része kísértetiesen hasonlít a masszőrök által használt fogásokhoz, valamint masszőrök is tudnak elvégezni bizonyos fascia manipulációs továbbképzéseket, ami szintén lágyrész manuálterápia. (Ha már itt tartunk, a csontkovácsok által használt manipulációk (ropogtatások) is beférnek az ízületi manuálterápia ernyője alá.) Két jelentős különbség azonban van:
- A kezelés célja: manuálterapeutaként tényleges mozgásszervi rendellenességeket vagy kórokat kezelünk, míg masszázsra nagyrészt panaszmentes emberek járnak preventív vagy relaxációs céllal.
- Mögöttes tudás: mivel az orvosi és gyógytornász képesítés egyetemen szerezhető csak meg, sokkal mélyebb elméleti tudást kell elsajátítani a vonatkozó élettanról, anatómiáról és patológiáról, és a manuálterapeuta képzés is nagyban épít erre.

Fontos leszögezni, hogy a masszőrök munkája nagyon fontos és hasznos, és az ő szerepük is megvan a gyógyításban — csak úgy, mint az orvosoknak, gyógytornászoknak és manuálterapeutáknak. (A csontkovácsokkal majd egy későbbi cikkben foglalkozunk.)
Hogyan illeszkedik a manuálterápia az átfogó kezelésbe?
Minden terapeuta-páciens kapcsolatban fennáll a veszélye annak, hogy a terapeuta képességeinek tulajdonítjuk a panasz megszűnését — ezzel vissza is lehet élni. Ezért fontos a helyén kezelni a manuálterápiát is, mint mindent. Az, hogy kézzel végezzük a kezelést, nem kézrátételes gyógyítást jelent. Ez is egy eszköz a fizioterápia keretein belül, amit ha megfelelően alkalmazunk, csodákra képes, azonban sajnos nem működik mindenre és mindenkinél. Az igazi szupererő a mély és biztos funkcionális és tájanatómiai tudás, a kórképek ismerete, az összefüggések felismerése és a tapasztalat egyvelege. Még nem találtuk meg a kezelések szent grálját és lehet nem is fogjuk, ezért nem érdemes egyik kezelési módszert sem beállítani így.
Tapasztalatunk alapján — amit alátámasztanak az erre irányított kutatások is — a leghatékonyabb a kombinált terápia (manuális kezelés aktív tornával vegyítve), a kiváltó ok azonosítása után. Ha szeretnél erről bővebben olvasni, illetve többet megtudni arról, hogy nálunk hogy néz ki ez az egész folyamat, az ingyenes e-bookunkban mindent megtalálsz. (Az e-book letöltéséhez kattints IDE.)
Ha pedig a rendelőnkben alkalmazott manuálterápiás módszerekről szeretnél informálódni, ajánljuk figyelmedbe két korábbi blog bejegyzésünket, amelyekben arról is írunk, hogy miért ezekben a módszerekben hiszünk:
- Maitland manuálterápiás koncepció: https://therapy4u.hu/blog/ismerd-meg-a-maitland-manualterapias-koncepciot/
- Stecco manunálterápiás módszer: https://therapy4u.hu/blog/mi-a-fascia-es-hogyan-kezelhetok-a-problemai/