A porckorongsérv gyakori probléma, amely bizony megnehezítheti a mindennapokat: mély, diffúz, sokszor a fartájékba, combba sugárzó fájdalom, merevség, beszűkült mozgás jellemzi. Ha te is hasonló tünetekkel küzdesz, olvass tovább, mert ebben a bejegyzésben alaposan körbejárjuk a porckorongsérv komplex témakörét — bízva abban, hogy segítünk megérteni a saját tüneteidet, és az információk birtokában felkészültebb lehetsz, amikor orvosi kivizsgálásra vagy gyógytornász állapotfelmérésre érkezel.

Milyen tényezőket kell figyelembe venni a derékfájdalom vizsgálatakor? 

Egy gerincterápiás rendelőben az állapotfelmérések túlnyomórészt nyak-, és derékfájós panaszok kivizsgálására irányulnak. Hozzánk a pácienseink 80%-a ajánlás útján érkezik, sokszor hasonló problémákkal, de a kutatások is bizonyítják, hogy ezek a panaszok nagyon gyakoriak: az élethossz alatti előfordulásukat 60-80%-ra teszik (1), azaz egy sokakat érintő problémával van dolgunk. Ugyanakkor a gerincfájdalom, és ezen belül a derékfájás egy komplex probléma, mivel nem mindig mozgásszervrendszeri eredete van, hanem figyelembe kell vennünk az alábbi faktorokat is:

  • hasi szervek és azok kötőszöveti állapota
  • egyéb izületek elégtelen működésének kompenzációja
  • pszichoszomatikus tényezők

A Therapy4u rendelőjében a “Miért jöttél el hozzánk?” kérdésre gyakran a “Porckorongsérvem van” választ kapjuk, viszont a kép ennél általában árnyaltabb, hiszen nem minden derékfájást porckorong bántalom okoz — viszont tény, hogy gyakran van szerepe a kórképben (26-42%)(2). Ebben a blog bejegyzésben azt járjuk körbe, hogy valójában mi is az a porckorongsérv, miért fordul elő sokakkal, és mennyire is kell félnünk tőle. 

Hogy épül fel a porckorong?

A porckorong (vagy discus) egy ízületi alkotó, amely csak a csigolyák közt és az állkapocs ízületben található. Kollagén és víz alkotja, azonban a discus belsejében sokkal magasabb a víztartalom, ami zselé vagy fogkrém szerű állagot ad neki (ez az úgy nevezett nucleus). Ezzel szemben a körülötte lévő rész inkább kollagénből áll, ami egy 10-20 rétegből álló gyűrűs falat alkot a belső rész köré (annulus). 

A porckorong feladatai közé tartozik a különböző irányokból érkező terhelés elnyelése és a csigolyák közötti mozgások szabadságfokának növelése. 

A szövet víztartalma a nap folyamán dinamikusan változik: az egész napos különböző irányú terhelések kiszorítják a víz egy jelentős részét, majd az éjszaka folyamán újra megtelik folyadékkal a porckorong. Ezért vagyunk reggel a legmagasabbak, majd utána óránként nagyjából 1 mm-t veszítünk ebből a magasságból. A discus folyadék ingadozása később fontos lesz a tünetek viselkedésének megértéséhez. 

Amit még érdemes tudni, hogy mint a legtöbb porcszövet, a porckorong sem rendelkezik vérellátással, így az anyagcseréje nem a legjobb. Akinek volt már porckorong problémája úgy érezheti, hogy egy fájdalomérző idegekkel gazdagon ellátott szövetről van szó, pedig a valóságban csak a discus pár külső gyűrűje rendelkezik fájdalom érző beidegzéssel.

Mi okozza a porckorong problémáit?

A rossz vérellátás és anyagcsere korai degenerációt eredményez a discusban, ami azzal jár, hogy az annulus rétegei nem tudnak tovább ellenállni a nucleus nyomásának, így fokozatosan elszakadoznak. Eleinte ez nem fájdalmas, mert belül nincsenek fájdalomérző idegek, viszont ahogy a folyamat halad előre, a nucleus előbb-utóbb kidomborítja az elvékonyodott falat. Itt már megjelenhet a fájdalom, hiszen a porckorong fájdalomérző idegekkel ellátott külső rétege feszülni kezd.

A kezdeti tünetek pár nap alatt sokszor maguktól elmúlnak, viszont az idő előrehaladtával egyre gyakoribbá és hosszabbá válnak a derékfájós epizódok. Esetleg előfordul az is, hogy a fájdalom “elindul” az alsó végtag irányába. Legkésőbb ekkor szoktunk találkozni a páciensekkel, mert ez a tünet már sokakat megijeszt. 

Maga a degeneratív folyamat nem jár szükségszerűen fájdalommal. Ezt igazolja az a kutatás amely összehasonlítja a derékfájós és nem derékfájós emberek MRI képét (3). Az eredmények alapján nincs összefüggés az elváltozás mértéke (vagy megléte) és a fájdalom között. Magyarán ízületi elváltozás nélkül is lehet fájdalom, és fájdalom nélkül is lehet ízületi elváltozás. Ezt alátámasztják a klinikai tapasztalatok is.

Mik lehetnek a porckorongból fakadó derékfájdalmak jellemzői?

A folyamat kezdődhet gyorsabban is egy rossz mozdulattal, aminél már érezni, hogy “valami nem volt az igazi”, majd 1-2 nap múlva olyan erős panaszok jelentkeznek, hogy a mozgás is nehézséget okoz. 

A jó oldala annak, hogy gyakori problémáról beszélünk az, hogy a nagy esetszám miatt tiszta kép rajzolódott ki a porckorong problémák klinikai mintájáról. Ez segít megkülönböztetni a többi hasonló panaszokat okozó struktúrától. (4)

Porckoronghoz kapcsolódó derékfájdalomra lehet gyanakodni a következő tünetek alapján:

  • mély, diffúz, nagy kiterjedésű fájdalom, ami lehet egy, esetleg két oldali, vagy centrális
  • merevség, fájdalom különösen reggel, ami kb 20-30 perc alatt kissé bejáródik
  • előre és hátrahajlás nehezített, fájdalmas
  • lassan kevésbé fájdalmasak a mozgások, mint gyorsan
  • kitartott hajlás/ülés után nehéz felegyenesedni/felállni
  • köhögés, tüsszögés fokozza a fájdalmat
  • sugározhat fartájékba, combba 
  • fájdalom miatt kényszertartás lehetséges, mozgás során mintha “ki kéne kerülni valamit”

Miért van ilyen rossz híre a porckorong problémáknak?

Miért van ennyire rossz híre a porckorong problémáknak, ha igazából mindenkivel előfordulhat, statisztikailag szinte mindenkivel elő is fordul, és gyakorlatilag egy teljesen normális folyamat kellemetlen következménye? A rossz sajtót az okozza, hogy szélsőséges esetben bénulást okozhat. 

Ha a porckorong fala végül / esetleg kiszakad és a nucleus egy része kikerül a gerinccsatornába, akkor sokszor kompresszió és/vagy gyulladás alakul ki, mert a porckorong belső rétege gyulladáskeltő anyagokat tartalmaz. Ez a gyulladás kiterjedhet a környező szövetekre, irritálva a közelben lévő ideggyököt, ami okozhatja a fájdalom/zsibbadás alsó végtagba sugárzását. Szélsőséges esetben ez a gerinccsatornába nyomuló rész okozza a súlyos szövődményeket. Műtéti beavatkozással ilyenkor is nagy eséllyel meg lehet oldani a problémát, de erre is csak 33 000 – 100 000 esetből 1-szer fordul elő. Így a tényleges bénulás esélye szerencsére igen alacsony. Ezeket a ritka eseteket leszámítva a porckorongból eredő fájdalom egy megszüntethető kellemetlenség.

Hogyan szüntethető meg a porckorongból eredő fájdalom?

Erre két opciónk van: a prevenció és a terápia. A prevenció a megfelelő szöveti egészség és a terhelhetőség fenntartásából áll. A szöveti keringést a mozgás tudja csak fenntartani két módon: 

  • fokozva az ízület terhelését, ezáltal elősegítve a tápanyagok diffúzióját a porckorongba
  • fenntartva az megfelelő vérellátást a területen az izmok által kifejtett pumpaszerű működéssel

A terhelhetőség pedig a célzott és kihívást jelentő torna vagy edzés, amiben tudatosan, biztonságosan gyakoroljuk az összes mozgást felkészítve rendszert a váratlan megterhelésre is. 

“Use it or lose it”, azaz a “Használd, vagy elvész” elve

A “Use it or lose it” elvet követve a testünknek folyamatos terhelést kell adni tolerálható keretek közt, hogy megfelelően működjön váratlan helyzetekben is. Ez első hallásra kontraproduktívnak tűnhet, hiszen ha egyszer valaki találkozik ilyen problémával, a félelem attól, hogy újra megtörténik gyakran inkább a mozgások elkerülésére készteti az embert. 

Például: nem hajolunk le többet, csak térdből, ami további mozgástól és terheléstől fosztja meg a gerincet, pedig pont erre lenne szüksége. Ezen ördögi kör megtöréséhez már gyakran gyógytornász segítségére van szükség. 

Hogyan járjuk körbe a panaszokat?

Ha gyógytornász segítségét kérjük, akkor a panaszok körbejárása ki fog terjedni:

– a környező szövetek érintettségére

– a különböző kompenzációs mozgások felderítésére

– a fájdalom okozta megváltozott izomműködés vizsgálatára

Ezeket figyelembe véve készül a terápiás terv. 

Ha ilyen, vagy ehhez hasonló problémával küzdesz,  keress minket bizalommal!

Időpontfoglalás: https://therapy4u.hu/idopontfoglalas/ 


Források:

A blog bejegyzés a Thieme/IMTA által összeállított, Clinical Patterns in Manual Therapy c. könyv alapján készült. 

További források:

(1).: Krämer 2006
https://www.thieme-connect.de/products/ebooks/lookinside/10.1055/b-0034-53709

(2) Manchikanti L et al 2000
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16906196/

(3) Laura M Horga et al 2020
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32060622/

(4) Bogduk, Nikolai. Clinical and Radiological Anatomy of the Lumbar Spine. Edinburgh, Elsevier/Churchill Livingstone, 2012. 

(5) Hyung-Gon Kim et al 2009
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19893722/