Gerincproblémák, merev izmok, fájdalmas mozdulatok… Ha ezekkel te is rendszeresen küzdesz, akkor jó helyen jársz: a Therapy4U gerincterápiás központban pont ilyen gondok megoldására specializálódtunk. Rendelőnkben számos terápiás módszerrel segítjük pácienseink gyógyulását, ezek közül az egyik a Maitland Koncepció. Olvass tovább és tudd meg, hogyan segíthet neked is!

Mit jelent a manuálterápia?

Ha például derékfájással küzdesz, és elhatároztad, hogy felkeresel egy gyógytornászt, az információgyűjtés szakaszában nagy valószínűséggel már találkoztál a manuálterápia kifejezéssel. Ez az elnevezés röviden a kézzel végzett diagnosztikát és terápiát jelenti, melynek célja, hogy a gerinc és a végtagok ízületeinek, izmainak és idegeinek fájdalmát és mozgáskorlátozottságát kezeljük.

A manuálterápiás módszerekből több is létezik, mi a Therapy4U rendelőjében a Maitland-féle verziót alkalmazzuk, mert szerintünk ez a leginkább hatékony, bizonyítékokon alapuló vizsgálati módszer ami gyógytornászok számára elérhető. Ebben a blog bejegyzésben most erről a módszerről lesz szó részletesen.

Ki volt Geoffrey Maitland, a Maitland manuálterápiás koncepció megalkotója?

Mielőtt bemutatjuk a koncepciót, ejtsünk néhány szót a módszer megalkotójáról, Geoffrey Maitlandról (1924-2010). Maitland ausztrál gyógytornász volt, akinek közel 40 éves munkássága és újító gondolatai a mai napig meghatározzák a fizikoterápia tudományának alakulását. Legnagyobb hagyatéka az általa kialakított és róla elnevezett ortopédiai manuálterápiás koncepció, amit orvosok és gyógytornászok végezhetnek el, egy több éves képzés formájában, egymásra épülő szintekkel.

A módszer egyik legfontosabb alappillére a betegközpontú megközelítés, ami tökéletesen összhangban van a Therapy4U rendelőjének és gyógytornászainak empatikus hozzállásával. Nézzük, mit érdemes még tudni a Maitland koncepcióról!

Mit kell tudni a Maitland Koncepcióról?

A Maitland Koncepció szigorúan értelmezve egy ortopédiai manuálterápiás koncepció. Sok egyéb – gyógytornászok számára elérhető – tanfolyammal ellentétben itt alapvető elvárás a vonatkozó anatómia, élettan, kórélettan, patofiziológia és biomechanika ismerete – néha még kicsit mélyebben is, mint ahogy a korábbi tanulmányoknál ezekre szükség volt, így az első 1-2 óra után szép lista készül az ismétlést igénylő anyagokból. 

A Maitland koncepció alappillérei:

  • páciens orientált megközelítés
  • alapos anamnézis felvétel és fizikai vizsgálat
  • klinikai vizsgálat
  • hipotézisek felállítása

A következő bekezdésekben részletesen is bemutatjuk ezeket a pilléreket.

Páciens orientáltság:

Az első és legfontosabb elvárás a koncepcióban a hozzánk érkező iránti teljes elköteleződés és empátia. Meg kell értenünk az egyén igényeit, félelmeit, fenntartásait, korábbi rossz tapasztalatait, és ezek figyelembevételével kell kialakítanunk a vizsgálatot és a kezelést. Hiába járunk el tankönyv szerint egy adott probléma kezelése során, ha az nem éri el a kívánt eredményt, mert nem vettük figyelembe az egyedi adottságokat. 


A Maitland Koncepcióban képesnek kell lennünk értelmezni a kezelésre adott reakciókat, és szükség szerint módosítani a terápiát, amíg el nem érjük a célt. Ez egyrészről kreativitást és nyitottságot igényel, másrészt alapos ismereteket az alkalmazott kezelések hatásmechanizmusáról.

Anamnézis felvétel és fizikális vizsgálat:

Az állapotfelmérés nagy része a vizsgálattal telik, de ahhoz, hogy teljes képet kapjunk egy problémáról, több alkalomra van szükség. A második alkalommal látjuk a kezelés utáni hosszútávú reakciókat, új kérdések fogalmazódnak meg a felekben, illetve sokszor új információk kerülnek felszínre. 

A koncepció sajátossága a folyamatos újratesztelés. Minden kezelés után megismételjük azokat a teszteket, amelyek eredetileg fájdalmat okoztak, így azonnal látható az alkalmazott terápia eredményessége. Ha a fájdalom csökken, az azt jelenti, hogy megtaláltuk a fájdalom forrását és problémának megfelelő kezelést alkalmaztunk. Ha nem változik semmi, akkor az azt jelenti, hogy tovább kell kutatnunk a fájdalom forrását keresve. 

A későbbiekben azonban a fájdalom okát is meg kell keresni, hogy a terápia hosszú távon is eredményes legyen. Mire gondolunk itt? 

Képzeljünk el valakit akinek fáj a dereka. Azt találjuk, hogy egy bizonyos izom görcsös, és azt kilazítva elmúlik a fájdalom, de pár nap múlva mindig visszatér. A mi feladatunk megtalálni az okát, hogy mitől feszül be folyton a fájdalmat okozó izom. Ennek millió oka lehet, és ez a nyomozás a Maitland Koncepció legizgalmasabb része. Ha megtaláljuk és kezeljük az okot, akkor lehet tartós a fájdalommentesség. 

Klinikai okfejtés:

A klinikai okfejtés a klinikai gyakorlattal kapcsolatos gondolkodási és döntéshozatali folyamat (Jones és Higgs, 2000). 

A klinikai okfejtés során alkotjuk meg az ún. hipotéziseket. Az anamnézis felvétele közben rengeteg kérdést teszünk fel, amire válaszokat is kapunk. Ezekkel a válaszokkal csak akkor tudunk valamit kezdeni, ha ismerjük az ún. klinikai mintákat, egy-egy kórkép klinikai megjelenésének részletes leírásait. 

Mindig megkérdezzük, hogy milyen mozdulat, testhelyzet a legfájdalmasabb. Erre a páciens például azt mondja, hogy ülés közben fáj legjobban a dereka. Kaptunk egy információt, de ez csak akkor hasznos, ha tudjuk, hogy az ülés milyen struktúráknak jelent terhelést. Ezzel felállítottunk több hipotézist a lehetséges fájdalom forrásokról, amiket tesztekkel fogunk igazolni vagy elvetni a későbbiekben.  

Hipotézisek felállítása:

Amikor vizsgálunk valakit, nem mindig egyértelmű a kép, gyakran több elképzelésünk is van arról, mi lehet a probléma. Különböző hipotéziseket állítunk fel és azokat módszeresen teszteljük mindaddig, amíg megtaláljuk a valódi problémát. Egy alkalommal egy struktúrát kezelünk, mert akkor látjuk tisztán a terápia rövid és hosszú távú hatását. Ha több kezelést is adunk egy alkalommal, és a páciens netán rosszabbul lesz, nehéz kihámozni, hogy mi volt a nem megfelelő kezelés. Ha egyszerre csak egy dolgot csinálunk, akkor mindez egyértelmű.

A Maitland Koncepció alkalmazása a Therapy4U rendelőjében

Rendelőnkben csak a Maitland Koncepcióban jártas gyógytornászok dolgoznak. Ahogy ezt már írtuk, azért tartjuk ezt fontosnak, mert szerintünk ez a leghatékonyabb, bizonyítékokon alapuló vizsgálati módszer ami gyógytornászok számára elérhető. 

Továbbá ez a kezelési koncepció nem zár ki semmilyen egyéb módszert, amennyiben annak használata indokolt és bizonyíthatóan segít a problémán. Ezáltal van egy keretrendszer, amiben tudunk gondolkodni, egy egységes vizsgálati lap és dokumentációs forma, amit mindenki ért a rendelőben, és a szabadság, hogy bármilyen technikához tudunk nyúlni, amire szükség lehet és ki tudjuk kérni egymás véleményét is, mert mindenki egy kicsit másfajta szemszögből látja a problémákat. Ezért mondjuk mindig azt, hogy mi a gombot illesztjük a kabáthoz és nem fordítva.

Ha te is mozgásszervi problémákkal küzdesz, jelentkezz be egy állapotfelmérésre a Therapy4U rendelőjébe, és tapasztald meg a Maitland Koncepciót a gyakorlatban

Időpontfoglalás: https://therapy4u.hu/idopontfoglalas/