Az előző blog bejegyzésünkben a porckorong és a porckorong problémák általános jellemzőit tárgyaltuk, és arra is kitértünk, hogy miért nem kell feltétlenül megijedni, ha ilyen panaszokat tapasztalunk. Ebben az írásban most az fejtjük ki, hogy milyen a teljes gyógyuláshoz vezető út azok számára, akik a Therapy4U rendelőjébe látogatnak ezzel a diagnózissal. A célunk nem a különböző irányzatok kezelési technikáinak leírása vagy összehasonlítása, hanem az általunk helyesnek gondolt elvek bemutatása. A fájdalom kezelésére széles terápiás repertoárral rendelkezünk, és ezekből mindig azt választjuk ami az adott probléma és páciens szempontjából a leghatékonyabb. 

Milyen tünetek jellemzőek a porckorongsérve?

Ahogy azt korábban is lefektettük, a nyak- vagy derékfájásnak gyakori forrása a porckorong degeneráció. A tünetek széles skálán mozognak: van akinek pár órás ülés vagy egyéb (általában görnyedt) helyzet megtartása után kezd jelentkezni nem is kifejezetten egy fájdalom, inkább egy idegesítő, mély, kényelmetlen érzés az adott területen. Találkozunk olyannal is, aki nem tud kikelni az ágyból, sőt még az ágyban történő helyzet változtatások is komoly fájdalommal járnak, és ez az állapot akár napokig is elhúzódhat. Illetve, a fent említett két szélsőség között minden árnyalat előfordulhat.

A porckorong problémák terápiájának megközelítése

Ha képzett szakemberhez fordulunk, aki felismeri a problémát, akkor a megfelelően kiválasztott technika alkalmazásával maga a porckorong fájdalom egy gyorsan és könnyen kezelhető panasz. Bontsuk ezt ki egy kicsit: tény, hogy a gerincpanaszok majdnem fele diszkogén eredetű, amellett azonban sok egyéb fájdalom forrás is lehet — emiatt egy alapos vizsgálattal el kell dönteni, hogy mi okozza a fájdalmat. A terápiát a fájdalmas struktúra és a panaszok intenzitása függvényében kell választanunk és dozíroznunk, hiszen ha valakinek enyhe panaszai vannak és túl óvatosak vagyunk, semmi nem fog történni. De az ellenkezője is igaz lehet, így ha valakinek súlyos tünetei vannak és nem vagyunk elég óvatosak, akár fokozhatjuk is a fájdalmát. Tehát ha nem megfelelő erősségű, intenzitású és irányú kezelést választunk (legyen az aktív torna vagy manuálterápia), nem tudjuk elérni a kívánt eredményt. Erős tüneteknél nagyon látványos javulást lehet tapasztalni abban az esetben, ha a kezelés jól van beállítva. Enyhébb tüneteknél szintén tudunk hatékonyak lenni, de itt már a probléma kiváltó okait is fel kell tárni a tartós eredmény érdekében. 

A terápia három fázisa

A fentiek kicsit kontextusba helyezik az előző bejegyzésünkben írtakat, miszerint a porckorong problémák által keltett félelem nem arányos a kezelhetőségével és a gyógyulás esélyével. Mivel rendelőnkben alapvetően egy preventív hozzáállást képviselünk, az igazi kihívás nem az aktuális discus fájdalom megszüntetése, hanem a kiújulásának megakadályozása. Ezt jelenti például, hogy nem fejezzük be a terápiát a fájdalom megszűnése pillanatában, hanem megvizsgáljuk, hogy maradt-e vissza a fájdalom következtében kialakult izomműködési zavar — nagy valószínűséggel igen —, és annak a helyreállításával folytatjuk a terápiát. 

A terápia utolsó fázisa azoknak az okoknak a megkeresése a már teljesen fájdalommentesen mozgó páciensen, melyek elsődlegesen hozzájárulhatnak egy ilyen probléma kialakulásához. (Az ok tipikusan nem a derékban, hanem onnan távolabb keresendő.) Ezt követi a preventív tréning összeállítása és végrehajtása.

Együttműködés páciens és gyógytornász között

A fájdalom megszűnése után leírt lépések is, mint minden, a páciens beleegyezésével történnek. A terápiás utat minden esetben vázoljuk a hozzánk érkezőknek, ahogy azt is, hogy ha nem korrigáljuk a fájdalom következtében kialakult változásokat, illetve nem keressük meg a mélyebben húzódó okokat, akkor jó esélye van a panasz kiújulásának. Ez nem ígéret vagy fenyegetés, szimplán a tapasztalat és az erre vonatkozó szakirodalom következtetései. Ha érdekel milyen elvekkel dolgozunk a rendelőnkben, ingyenesen letölthető Back 2 Balance e-bookunkból még többet megtudhatsz.