Anyává válni egy csodálatos, ám fizikailag és lelkileg is megterhelő életesemény. A kisbaba érkezése után az újdonsült anyukáknak gyakran háttérbe kell szorítaniuk saját szükségleteiket, és sok esetben hosszú évekkel a szülővé válás után sincs lehetőségük elegendő időt szakítani önmagukra. Pedig a szülés utáni testi-lelki regeneráció és a rendszeres öngondoskodás elengedhetetlen ahhoz, hogy anya és baba is hosszú távon kiegyensúlyozott maradhasson. Ebben segíthet a rendszeres gyógytorna (is), amely nemcsak a panaszok enyhítésében, hanem a stresszkezelésben is szerepet játszik – akár már a várandósság ideje alatt is. Ebben a bejegyzésben megmutatjuk, hogy milyen mozgásszervi panaszok jellemzőek az anyukák körében, illetve hogyan lehet megelőzni, vagy kezelni azokat.
Mozgásszervi panaszok és gyógytorna a várandósság alatt
A várandósság és a szülés feladata számos érzelmi, mentális és fizikai terhet ró a kismamákra. Ezek következményeit a mozgásszervrendszer is viseli, hiszen a 9 hónap alatt megváltozik a test tömegközéppontja, ezzel pedig az egyensúly, a gerincre és a lábakra háruló terhelés is. A folyamat során kötőszövetek lazábbak lesznek, az anyagcsere változások pedig az izmokra és a csontokra fejtenek ki hatást. Ilyenkor számos mozgásszervi panasz jelentkezhet, ezek közül is a leggyakoribbak az ágyéki gerinc – medence – csípő ízület komplexben fellépők, hiszen ide lokalizálódik az új terhelés.

Gyakori probléma kismamáknál az S/I ízület diszfunkciója, melyről nemrég Moldoványi Márton senior kollégánk tartott szakmai előadást a Gyógytornász Kávézó eseménysorozatunk kapcsán. Marci saját várandós feleségének derékfájdalmát szerette volna csökkenteni, ezért döntött úgy, hogy elsajátítja a megfelelő kezelési technikákat. Sikerrel járt, és ma már kétgyermekes apukaként arról számol be, hogy az új kezelési technikákat alkalmazva sokkal többet tudott segíteni, így felesége második terhessége jóval könnyebben telt, mint az első.
Preventív lépésekkel mozgásszervi problémák kialakulása ellen
Rendelőnkben általánosságban a preventív hozzáállást képviseljük, hiszen azt a problémát a legkönnyebb megoldani, ami ki sem alakult. A mozgásszervi panaszoknál ezt a hajlamosító tényezők számának minimalizálásával érhetjük el a leghatékonyabban. Ide tartozik a megfelelő mennyiségű és minőségű mozgás, a kiegyensúlyozott étrend, az elegendő pihenés, a stresszkezelés és a társas kapcsolatok – tehát az egészséges életmód.
Ahogy egy sporteseményre is időben érdemes elkezdeni a felkészülést, a várandóssággal ugyanez a helyzet. Mivel egy szokatlanul nagy és intenzív terhelés alatt szeretnénk jól teljesíteni, érdemes felkészíteni azokat az izmokat és ízületeket, amelyek várhatóan megnövekedett igénybevétel alatt lesznek. Ezek (nem fontossági sorrendben) a következők:
- a mély stabilizáló rendszer izmai (haránt hasizom, multifidus, gátizmok, rekeszizom)
- csípő körüli izmok
- mély és felületes hátizmok
Ez az ideális helyzet, de mint tudjuk, nem mindig a legidealisabb verzió valósul meg.
A szakértő szerepe a várandósság és a postpartum időszakban végzett gyógytornában
A terhesség megállapítás idejére (6-10. hét) már elindulnak azok az élettani változások, amelyek miatt javasolt körültekintőnek lenni, ha változást szeretnénk bevezetni, vagy kezelést, testmozgást elkezdeni. Ez nem azt jelenti, hogy ha előtte nem készültünk fel, akkor a várandósság alatt már nem is csinálhatunk semmit, viszont érdemes óvatosnak lenni és a témában jártas egészségügyi szakember segítségét kérni.

A postpartum időszakban (szülés után) is a fent említett területekre érdemes fókuszálni, azonban fontos kiemelni, hogy az előírt gyógyulási időszakot és az ehhez tartozó korlátozásokat be kell tartani. Itt sok befolyásoló tényező lehet, pl. szülés közbeni sérülések vagy komplikációk, császármetszés, esetleg várandósság alatt kialakult tünetek. Emiatt általánosságban kevés dolgot lehet mondani, itt is a megfelelő szakirányú segítség a legbiztosabb választás.
Anyukák és gyógytorna a Therapy4U rendelőjében
Tapasztalataink szerint leggyakrabban már csak évekkel a gyermekvállalás után jutnak el gyógytornászhoz az anyukák. Ilyenkor általában nem hirtelen fellépő problémáról van szó, hanem a régóta fennálló probléma okoz olyan panaszokat, amelyekkel kapcsolatban már muszáj segítséget kérniük.
A kórtörténet felvétele során sokszor egyértelműen kiderül, hogy a panaszok kezdete a várandósság idejére tehető, vagy már előtte is voltak panaszok és azok erősödtek fel. Ezt alátámasztják az erre végzett tanulmányok is (lásd lenti források).
Gyakran tapasztaljuk azt is, hogy korábban nem történt meg megfelelően a szülés utáni rehabilitáció. A panaszok orvoslása ettől függetlenül ilyen esetekben is lehetséges, de ilyenkor általában már komplexebb problémával állunk szemben. Ugyanis ha a várandósság előtti, alatti és utáni felkészülésből és rehabilitációból valamelyik (vagy mindegyik) hiányzik, az izmok kompenzálni kezdenek, és ennek a nem megfelelő terhelés miatt sokszor fájdalom az eredménye. Ehhez hozzáadódnak az élettel és szülőséggel járó kihívások, amelyek szintén tetézhetik a panaszokat. Ne törődjünk bele ezekbe, és ne hagyjuk, hogy megnehezítsék a mindennapokat!
A gyógytorna szerepe az öngondoskodásban
Bár gyakran luxusnak számít, az énidő fontos része az anyaságnak. A várandósság, a szülés és a gyermekágy időszaka nagy terhet ró a női testre, arról nem is beszélve, hogy később a folyamatos hajlongás, emelgetés, totyogó után szaladgálás szintén megterhelő. Érdemes tehát odafigyelni és törődni a testünkkel.
Anyaként a gyógytorna az öngondoskodás egyik fontos eszköze lehet, hiszen célja nemcsak a fájdalmak megszüntetése, hanem az erőnlét és a magabiztos mozgás visszanyerése is. Segítségével az anyák újra egyensúlyba kerülhetünk önmagukkal, ez pedig kétség kívül az anya-gyermek kapcsolatra is pozitív hatással lesz.
Ha itt az idő, hogy anyaként időt szentelj testnek és léleknek, várunk szeretettel állapotfelmérésre!
—
Források:
Miladi, Saoussen et al. “Prevalence and associated factors for persistent low back pain in the postpartum period.” La Tunisie medicale vol. 101,8-9 (2023): 688-692.
Zhang, Michelle et al. “Association between history of childbirth and chronic, functionally significant back pain in later life.” BMC women’s health vol. 23,1 4. 3 Jan. 2023, doi:10.1186/s12905-022-02023-2