Ebben az interjúban Pataki Dalmával, a budapesti Therapy4U gerincterápiás központ és medical fitness stúdió alapítójával és vezető gyógytornászával beszélgetünk legújabb kezdeményezéséről, a Gyógytornász Kávézóról, melynek célja, hogy a Therapy4U kapuit megnyitva egy egyedülálló konzultációs lehetőséget biztosítson a gyógytornász szakma képviselőinek. Nézzük, mit is takar ez pontosan, és honnan jött az ötlet!

Honnan jött az ötlet, hogy létrehozz egy szakmai, mégis kötetlenebb hangvételű eseménysorozatot a gyógytorna területén?

Tanítok már ezer éve, és azt látom, hogy ha egy kurzus véget ér, a gyógytornászok magukra maradnak a kérdéseikkel, kétségeikkel. Én ugyan mindig felajánlom, hogy hozzánk bármikor be lehet jönni tanulni, de gondolom ez sokaknak ijesztő gondolat. 🙂 Ezért találtam ki, hogy jöjjenek egyszerre sokan és beszélgessünk egy jót olyan témákról, amelyek sokakat érdekelnek. Természetesen velünk csak ortopédiáról lehet konzultálni, mert ahhoz értünk.

Mi a fő célja ennek a rendezvénysorozatnak, és milyen hatást szeretnél elérni vele?

A célom az, hogy biztosítsunk egy magas színvonalú szakmai fórumot, ahol azok a kollégák is választ kaphatnak a kérdéseikre, akik egyedül dolgoznak vagy csak szeretnének más nézőpontokat is megismerni. Mindig pici témát választunk, kevésbé az elmélet lesz előtérben, inkább a klinikumra helyezzük a hangsúlyt. Egyértelműen az a cél, hogy hasznos új tudással távozzon mindenki, amit akár másnap már alkalmazni tud a munkájában.

Hogyan tervezed bevonni a résztvevőket a programokba? Lesznek interaktív elemek?

Természetesen a témával kapcsolatos manuális technikákat, gyakorlatokat nem csak bemutatja az előadó, hanem gyakorolni is lehet. Van négy kezelőnk, az a terv, hogy az előadás után szétoszlik a társaság a kisebb szobákba és ott egy-egy kolléga segítségével lehet gyakorolni, minden szobában más technikát. Utána újra összegyűlünk és zárásként még lehet kérdezni, saját tapasztalatokat megosztani és kávézni. 🙂

Kikkel működsz együtt az eseménysorozat megszervezésében?

Szerencsére sokan segítenek az újabb vízióm kivitelezésében. A szervezésben segít a cégtársam, Pető Borbála aki minden adminisztratív és technikai dolgot levesz a vállamról, ezért örökre hálás leszek neki. 🙂
A recepción dolgozó kollégák – Melinda, Andi és Viki – intézik a számlákat és minden levelezést.
A Gyógytornász Kávézó esemény elterjesztésében segít nekünk Kinga, aki betartat velünk minden általunk felállított határidőt és rengeteg kreatív ötlettel és azok megvalósításával támogat minket.
És végül, de nem utolsó sorban a gyógytornász kollégáimmal, akik alaposan felkészülnek az adott témából. Természetesen olyan dolgokat adnak elő, amivel napi szinten foglalkoznak.

Hogyan tervezed mérni az eseménysorozat sikerét? Milyen visszajelzéseket vársz a résztvevőktől?

Aki ismer az tudja, hogy a “mérés” az nem az én asztalom, ennél sokkal spontánabb vagyok, de azt azért észre fogom venni, ha sokan jönnek, mert elmegy a híre, hogy itt valami jó történik. 🙂 A résztvevőktől főleg téma javaslatokat várok, hogy tényleg olyasmivel foglalkozzunk ami sokakat érdekel.

Mit remélsz, hogyan fogja a rendezvénysorozat befolyásolni a gyógytorna szakma fejlődését Magyarországon?

Ilyen nagy szavakat nem használnék, egyszerűen imádok tanítani, szeretném ha ifjú kollégáim is megéreznék milyen jó érzés segíteni másoknak a fejlődésben. Illetve szeretnék egy kis együtt gondolkodó közösséget építeni.

Van-e már terveidben a jövőbeli folytatás, vagy hasonló projektek megvalósítása? Ha igen, milyen irányba szeretnéd továbbvinni ezt a kezdeményezést?

Ha lesz érdeklődés, akkor nagyobb lélegzetű kurzusokat is tervezünk gyógytornászoknak, illetve régen foglalkoztat a gondolat, hogy edzőknek szeretnék pár alap dolgot megtanítani, ami hasznos lenne a munkájukban, de nem tanulják, vagy nem kellő alapossággal.

Régóta gyógytornászként dolgozol, és lassan két évtizede tanítasz is. Mi az, ami a mai napig motivál a munkád során?

Először is az ortopédia – legalábbis az a része amivel mi foglalkozunk – nagyon izgalmas terület, ki kell nyomozni mi fáj és miért fáj, majd a fájdalom megszüntetése után újra kell építeni a rendszert. Nincs két egyforma eset, két egyforma ember, mindenkinek más a célja és ez nagyon változatossá teszi a napi munkát.
Mint fentebb említettem, tanítani imádok, ez a rendelőben is látszik, mindig a fiatal kollégák rendelkezésére állok ha kérdeznének valamit, és általában kintről is járnak be gyógytornászok akik mellettem vannak, őket is tanítgatom, aztán ha megvan az összhang munkát is ajánlok nekik. Így nem lehet unatkozni. 🙂